Menu
Join our feeds to automatically receive the latest headlines, news, and information formatted for your club's website or news reader.
Lajme Shqip » 12 të Mirat që Sjell Përdorimi i Sapunit të Zi Afrikan

12 të Mirat që Sjell Përdorimi i Sapunit të Zi Afrikan

A keni dëgjuar për përfitimet e kujdesit të lëkurës me sapunin e zi afrikan?

Ky “must-have” në trend kohët e fundit për rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës ka një histori përdorimi që shkon shumë kohë më parë. Sapuni i zi afrikan është një sapun tradicional me bazë bimore nga Afrika Perëndimore.

Pra, ndërsa disa mund të betohen për aftësinë e saj për të pastruar dhe ushqyer shumë lloje të ndryshme lëkure, ju mund të pyesni veten – a ia vlen reklamimi?

Dermatologu Alok Vij, MD, zbërthen përfitimet e sapunit të zi afrikan dhe mënyrën e duhur për ta përdorur atë.

Çfarë është sapuni i zi afrikan?

Me veti natyrale antibakteriale dhe eksfoluese, sapuni i zi afrikan vepron butësisht për të përmirësuar strukturën dhe tonin e lëkurës. Sapuni gjithashtu redukton inflamacionin dhe mund të ndihmojë në trajtimin e disa shenjave të plakjes si njollat ​​e errëta ose rrudhat. Ju mund të përdorni sapun të zi afrikan në fytyrën, duart, trupin tuaj – madje edhe flokët tuaj.

 

“Sapuni i zi afrikan ka ekzistuar prej kohësh, por ne po mësojmë gjithnjë e më shumë se sa i fuqishëm dhe efektiv mund të jetë ky pastrues”, thotë Dr. Vij. “E përdorur siç duhet, mund të ndihmojë në mbrojtjen e lëkurës tuaj dhe mund të trajtojë një sërë kushtesh të zakonshme të lëkurës, nga zbokthi te aknet.”

 

Sapuni i zi afrikan u prodhua për herë të parë në Afrikën Perëndimore shekuj më parë. Sot, përbërësit e saktë të tij varen nga vendi ku prodhohet.

 

Në përgjithësi, sapuni i zi afrikan nuk përmban salcë (një përbërës i zakonshëm i sapunit). Zakonisht është pa aromë pa ngjyra ose aditivë të tjerë. Shumica e sapunëve të zinj afrikanë përmbajnë një ose më shumë nga këta përbërës:

 

Hiri i kakaos, pluhuri i kakaos ose gjalpi i kakaos.
Vaj kokosi.
Vaj palme
Hiri, gjethet ose lëvorja e lëkurës së delli.
Gjalpë shea.

 

Disa sapunë të zi afrikanë përfshijnë mjaltë, aloe vera, gëlqere ose camwood (një pemë qendrore e Afrikës Perëndimore) për të rritur aftësinë e tyre për të shëruar, mbrojtur dhe hidratuar lëkurën tuaj. Të tjerat përmbajnë vajra esencialë ose tërshërë. Kontrolloni etiketat për informacion specifik, veçanërisht nëse keni alergji ndaj produkteve të kujdesit të lëkurës.

Cilat janë llojet e sapunit të zi afrikan?

Me rritjen e kërkesës për sapun të zi afrikan, është rritur edhe shumëllojshmëria e sapunëve në dispozicion. Disa janë tradicionale, të tjera më të përpunuara. Dhe ju keni një përzgjedhje të gjerë të përbërësve natyralë për të zgjedhur.

Gjëja e vërtetë – sapuni autentik i zi afrikan – është i punuar me dorë me një ngjyrë gri të errët ose kafe dhe një sipërfaqe të pabarabartë. Është më i butë se sapunët komercialë (makinë), kështu që skajet e tij mund të shkërmoqen pak. Kur bëhet fjalë për këtë sapun unik, papërsosmëria është një shenjë e mirë.

Çfarë bën sapuni i zi afrikan për lëkurën tuaj?

Studimet kanë treguar se pastron thellë dhe përmirëson lëkurën në të njëjtin nivel me sapunët e tjerë, duke përfshirë pastruesit me kimikate.

 

Në një sondazh të vitit 2017 me 100 klientë në klinikat dermatologjike të Nju Jorkut, 94% thanë se ishin ose “shumë të kënaqur” ose “disi të kënaqur” me përdorimin e sapunit të zi afrikan në përgjithësi për kujdesin e lëkurës së tyre.

 

“Sapuni i zi afrikan ka përdorime të shumta për çdo lloj lëkure, me përfitime përtej sigurimit të një pastrimi të thellë”, thotë Dr. Vij. “Ne kemi nevojë për më shumë kërkime për të konfirmuar nëse ai bën edhe më shumë se sa pastërti, por rezultatet e deritanishme janë premtuese.”

 

Dr. Vij citon 12 përfitime të mundshme të sapunit të zi afrikan për lëkurën tuaj.

Largon bakteret

Studimet tregojnë se përbërësit natyralë antibakterialë të sapunit të zi afrikan funksionojnë më mirë se pastruesit medicinale për të hequr disa baktere të dëmshme, papastërti dhe papastërti të tjera.

Pastron në thellësi lëkurën tuaj

Përbërësit natyralë të sapunit të zi afrikan e bëjnë atë një pastrues të plotë të fytyrës dhe heqës të grimit. Vajrat dhe gjalpat e tij ndihmojnë në shpërbërjen e grimit, ndërkohë që largon në mënyrë efektive papastërtitë nga fytyra ose trupi juaj.

Eksfolon për të ndihmuar në përmirësimin e strukturës dhe tonit të lëkurës

Sapuni i zi afrikan është shumë më pak i butë se sapunët e tjerë, për shkak të hirit të përdorur për prodhimin e sapunit, kështu që funksionon si një eksfoliant natyral, duke hequr qelizat e vdekura të lëkurës përpara se ato të bllokojnë poret dhe gjëndrat e flokëve. Lëkurat dhe gjethet e delli që gjenden në sapunin e zi afrikan janë natyrisht të larta në vitaminë A, e cila gjithashtu mund të ndriçojë çehrën tuaj.

“Është një alternativë e mirë për produktet kimike nëse po kërkoni një produkt me përbërës natyralë”, thotë Dr. Vij.

Redukton ose parandalon djegien e briskut

Nëse jeni mësuar të keni lëkurë të irrituar ose gunga me brisk pas rruajtjes, mund të provoni sapunin e zi afrikan. Vaji dhe gjalpi në sapunin e zi afrikan mund të ndihmojnë në zbutjen e lëkurës për të parandaluar pasojat e djegies së briskut.

 

Në sondazhin e 100 përdoruesve të sapunit të zi afrikan, 92% thanë se ishin ose “shumë të kënaqur” ose “disi të kënaqur” me sapunin e zi afrikan për gungat e briskut.

Përdoreni atë përpara rruajtjes për të zbutur flokët dhe për ta bërë më të lehtë rruajtjen.

“Për disa pacientë me puçrra fytyre ose djegie me brisk, eksfolimi mekanik mund të bëjë që gjendja të ndizet në vend që të përmirësohet,” thotë Dr. Vij. “Si gjithmonë, kini kujdes kur përdorni një produkt të ri për të parë se në cilën drejtim shkon lëkura juaj.”

 

 

Ndihmon me skuqjen e lehtë të lëkurës

Disa njerëz përdorin sapun të zi afrikan për të përmirësuar skuqjet e shkaktuara nga ekzema dhe lloje të tjera dermatiti, psoriasis dhe alergjitë e lëkurës. Nevojiten më shumë kërkime për të konfirmuar këto përfitime të sapunit të zi afrikan, thotë Dr. Vij.

Nëse simptomat tuaja të skuqjes vazhdojnë ose përkeqësohen, edhe gjatë përdorimit të sapunit, bisedoni me profesionistin tuaj të kujdesit shëndetësor.

Trajton mykun

Disa studime sugjerojnë se sapuni i zi afrikan mund të ndihmojë në kontrollin e kërpudhave të lëkurës, duke përfshirë një maja të quajtur Candida albicans. Kjo do të thotë që ju mund ta përdorni atë për të trajtuar kushte si kërpudhat e këmbëve të atletit dhe thonjve. Sapuni gjithashtu mund të ndihmojë në kontrollin e zbokthit të shkaktuar nga kërpudhat.

Hidraton pa hequr vajrat esenciale

Përbërësit e shumtë të sapunit të zi afrikan ndihmojnë në arritjen e një ekuilibri – gjalpi shea shton lagështi në lëkurën tuaj ndërsa vaji i kokosit parandalon yndyrën e tepërt. Këto vajra dhe yndyrna bllokojnë lagështinë, por lahen mirë me ujë, kështu që nuk do të mbeteni me një grumbullim që mund të bllokojë poret.

Përdorni sapun të zi afrikan për të lehtësuar lëkurën e thatë ose kruajtjen, veçanërisht nëse keni lëkurë të kombinuar.

“Disa njerëz zbulojnë se sapuni i zi afrikan mund të thajë lëkurën e tyre,” thotë Dr. Vij. “Nëse është kështu, mund të përdorni më pak ose të provoni një markë tjetër me më shumë përbërës hidratues.”

Mund të zvogëlojë shfaqjen e rrudhave dhe linjave të holla

Kërkohen kërkime për të ditur nëse sapuni i zi afrikan mund të zvogëlojë efektet e dukshme të plakjes. Gjalpi Shea dhe vaji i kokosit mund të ndihmojnë në zbutjen e rrudhave dhe linjave të holla duke ngadalësuar humbjen e kolagjenit, një proteinë e ngjashme me fibrat që ndihmon në forcimin e indeve tona. Eksfolimi gjithashtu mund t’i bëjë linjat e holla më pak të dukshme.

Mbron nga stresi oksidativ

Ekspozimi ndaj ndotjes së ajrit, rrezatimi UV nga dielli, produktet e kujdesit të lëkurës dhe kozmetika ndikojnë në lëkurën tuaj çdo ditë. Ju mund t’i shihni disa nga këto ndryshime me sy të lirë – si njollat ​​e errëta ose rrudhat. Të tjera, të tilla si dëmtimi i qelizave të lëkurës nga radikalet e lira, janë të padukshme. Antioksidantët në sapunin e zi afrikan mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga këto efekte dhe ndihmojnë në zbehjen e njollës.

Redukton inflamacionin

Të pasura me vitamina A dhe E, antioksidantët e sapunit të zi afrikan ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës tuaj kundër inflamacionit dhe radikalëve të lirë që dëmtojnë qelizat e lëkurës. Ju mund ta gjeni këtë të dobishme për sëmundjet inflamatore të lëkurës si rosacea.

 

Trajton aknet

Sapuni i zi afrikan mund të përmirësojë aknet dhe të balancojë vajrat natyrale në lëkurën tuaj.

“Sapuni i zi afrikan mund të funksionojë për disa njerëz që kanë puçrra,” thotë Dr. Vij. “Sapuni ndihmon në eksfolimin e lëkurës dhe hapjen e poreve, ndërsa squfuri dhe mjalti reduktojnë inflamacionin.”

Trajton zbokthin

Po! Ju gjithashtu mund të laheni me shampo prej sapuni të zi afrikan. Madje mund të ndihmojë në trajtimin e zbokthit, falë përbërësve të tij hidratues. Përdoreni atë si çdo shampo tjetër, duke e shkumëzuar në flokët tuaj dhe më pas duke i shpëlarë.

“Ka disa prova që majaja që nxit zbokthin, ose dermatitin seborrheik, mund të rritet në gjalpë kakao ose gjalpë shea, kështu që pacientët me zbokth mund të shohin se gjendja e tyre e lëkurës përkeqësohet në vend që të përmirësohet,” thotë Dr. Vij.

Si të përdorni sapunin e zi afrikan

Mund të duhet paksa për t’u mësuar, por së shpejti, sapuni i zi afrikan mund të bëhet një pjesë e preferuar e regjimit tuaj të kujdesit për veten. Së pari, provoni pak në një zonë të vogël të trupit tuaj (patch test), veçanërisht nëse keni lëkurë të thatë ose të ndjeshme.

Për hidratim shtesë, nëse lëkura juaj ndihet e shtrënguar pas pastrimit, zgjidhni një sapun të zi që përmban gjalpë shea. Ju gjithashtu mund të provoni të shtoni mjaltë në sapunin tuaj. Mbani mend, pak shkon shumë. Përdorimi i tepërt i sapunit të zi afrikan mund të thajë ose irritojë lëkurën tuaj.

 

Ju mund ta shihni më mirë ta përdorni këtë sapun vetëm dy deri në tre herë në javë, duke e ndërruar atë me një pastrues më të butë në ditët e tjera. Dr. Vij ofron këto këshilla shtesë:

Prisni ose tërhiqni një pjesë të vogël të sapunit nga shufra ose shpërndajeni në ujë, në mënyrë që të jetë më i butë dhe më i butë për t’u përdorur.

Lyejeni sapunin në duar përpara se ta aplikoni në fytyrë, trup ose flokë.

Masazhojeni atë në lëkurën tuaj me duar ose një leckë larëse për rreth 90 sekonda me lëvizje rrethore.
Shpëlajeni plotësisht.

Aplikoni hidratues dhe kondicioner për flokët.

A është e sigurt të përdorni sapun të zi afrikan çdo ditë?

Po, është e sigurt të shtoni sapun të zi afrikan në rutinën tuaj të përditshme të kujdesit të lëkurës. Pastroni dhe rifreskoni lëkurën tuaj një ose dy herë në ditë (në mëngjes dhe para gjumit) me sapun, pasuar nga një tonik dhe hidratues për lëkurën. Dhe mos harroni kremin kundër diellit!

Efektet anësore varen nga lloji i lëkurës tuaj dhe nga çdo alergji ose intolerancë që mund të keni. Disa sapunë irritojnë ata që kanë ekzemë ose janë të ndjeshëm ndaj ngjyrave, aromave ose përbërësve të tjerë, si squfuri ose kakaoja. Nëse lëkura juaj skuqet ose irritohet, provoni të ndërroni markat ose ndërprisni përdorimin.

Gjithashtu kini kujdes që të mos e përdorni këtë sapun me eksfoliant kimik. Kombinimi mund të jetë shumë i fortë për lëkurën tuaj. Nëse keni simptoma që vazhdojnë ose përkeqësohen, konsultohuni me dermatologun tuaj.

Nëse jeni në treg për një pastrues me shumë funksione, sapuni i zi afrikan mund të jetë ajo që kërkoni.

“Filloni ngadalë dhe pastroni butësisht, dhe ka të ngjarë të zbuloni pse sapuni i zi afrikan është përdorur për shekuj”, thotë Dr. Vij. “Edhe pse mësojmë më shumë rreth tij, ne e dimë se funksionon në shumë mënyra për ta mbajtur lëkurën tuaj të pastër dhe të shëndetshme.”

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares