Menu
Join our feeds to automatically receive the latest headlines, news, and information formatted for your club's website or news reader.
Lajme Shqip » ​Kuvajti rrit pesëfish eksportet e naftës në Evropë

​Kuvajti rrit pesëfish eksportet e naftës në Evropë

​Kuvajti rrit pesëfish eksportet e naftës në Evropë

Kuvajti planifikon të rrisë ndjeshëm eksportet e tij të naftës dhe karburantit të linjës ajrore në Evropë këtë vit, gjë që do të ndihmonte kontinentin të kompensojë rënien e flukseve hyrëse nga Rusia, raportoi sot Bloomberg.

“Vendi i Lindjes së Mesme pret që të pesëfishojë furnizimet e tij të karburantit me naftë në Evropë nga viti 2022, në 2.5 milionë tonë ose rreth 50.000 fuçi në ditë. Ai gjithashtu planifikon të dyfishojë shitjen e karburantit të aviacionit në pothuajse pesë milionë tonë”, tha agjencia amerikane, duke cituar një burim të mirëinformuar pa emër.

Bashkimi Evropian po përballet me mungesa të mundshme të karburantit për shkak të ndalimit të importit të produkteve të naftës nga Rusia, i cili do të hyjë në fuqi më 5 shkurt, për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Çmimet e naftës mund të arrijnë në 200 dollarë për fuçi këtë tremujor, pasi sanksionet mund të shkaktojnë një deficit global, vlerëson Banka e Amerikës, raporton Bloomberg. Vlerësohet se në fund të vitit të kaluar, BE-ja bleu pothuajse 1.3 milion fuçi produkte nafte nga Rusia në ditë, nga të cilat afërsisht gjysma ishte naftë.

Vitet e fundit, Kuvajti ka investuar dhjetëra miliarda dollarë në modernizimin dhe ndërtimin e rafinerive të reja. Investimi më i rëndësishëm është ndërtimi i Al-Zur, një prej rafinerive më të mëdha të naftës në botë, me kapacitet për të përpunuar 615.000 fuçi naftë bruto në ditë. Në fund të vitit të kaluar, kjo rafineri realizoi eksportin e parë të naftës dhe karburantit për motorët reaktivë.

Sipas Bloomberg, e para nga tre linjat e rafinerisë Al Zur është e qëndrueshme dhe përpunon më shumë se 205.000 fuçi naftë në ditë. Linja e dytë duhet të vihet në veprim në mes të shkurtit, dhe e treta – deri në prill. Kështu, kapaciteti total i përpunimit në Kuvajt do të rritet në rreth 1.5 milionë fuçi në ditë pasi fabrika të jetë plotësisht funksionale.

Gjithashtu, prodhues të tjerë të naftës në Lindjen e Mesme, si Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, pritet të rrisin eksportet e karburanteve në Evropë në vitin 2023.

Bloomberg raporton, duke cituar një burim, se planet e karburantit të avionëve të Kompanisë Kombëtare të Naftës së Kuvajtit Kuwait Petroleum Corporation (KPC) që dërgesat aktuale në Evropë mund të jenë më shumë se pesë milionë tonë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares