Menu
Join our feeds to automatically receive the latest headlines, news, and information formatted for your club's website or news reader.
Lajme Shqip » Nje lule e njohur por te pakte jane ato qe mund tia dine emrin, perdoret per trajtimin e disa problemeve qe lidhen

Nje lule e njohur por te pakte jane ato qe mund tia dine emrin, perdoret per trajtimin e disa problemeve qe lidhen

Nje lule e njohur por te pakte jane ato qe mund tia dine emrin, perdoret per trajtimin e disa problemeve qe lidhen

Nje lule e njohur por te pakte jane ato qe mund tia dine emrin, perdoret per trajtimin e disa problemeve qe lidhen

Nëse keni lëkurë tepër të thatë për shkak të të ftohtit, sërish mëllaga mund t’i lehtësojë shenjat. Sepse prej saj përftohet një pije me 1 mijë virtyte.

Ata që preferojnë që të pinë çajra bimorë, me siguri do ta kenë hasur shpesh mëllagën. Lulja e mallanges eshte  një nga përbërësit më të suksesshëm. Kjo lule na ndihmon  kundër shenjave të bronkitit dhe të të ftohurit, në pijen e nxehtë.   Kjo lule në dukje e parëndësishme, kur krahasohet me shafranin e Indisë dhe xhenxhefilin, ka të njëjtin super-rol kundër:

Përfitimet kryesore nga mëllaga.

Mëllaga ka efekte anti-infla ma tore, qetësuese, zbutëse, ekspektorante, në sajë të subs tanca të tjera (galaktozë, kalcium, kalium, vitamina A, B1, C, taninet).  Kjo lule është i njohur kryesisht për trajtimin e sëm undjeve të rrugëve të frymëmarrjes: kollën, se kre cionet, skuqjet e bajameve dhe të liron hundët dhe hap bronket.

Lulemëllaga dhe barbarozi.
Në përgjithësi, ajo është e dobishme për të gjitha membranat e mukozës: edhe ato të sistemit të tretjes (gojë, ezofag, stomak, zorrë), përveç fytit dhe zgavrës së gojës. Çaji me mëllagë është një ilaç i suksesshëm kundër gastrit, ezofagut dhe vështirësitë në procesin e tretjes.

Çajin e mëllagës e gjejmë shpesh të pranishëm në “çajin e mbrëmjes”: mes superfuqive të mëllagës nuk mund të mohohen vetitë qetësuese dhe relaksuese, sidomos edhe te infeksionet urinare te femrat , të cilat janë shumë të bezdisura.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares