Menu
Join our feeds to automatically receive the latest headlines, news, and information formatted for your club's website or news reader.
Lajme Shqip » Një truk ndihmon që bakllavaja të jetë e butë dhe e lëngshme

Një truk ndihmon që bakllavaja të jetë e butë dhe e lëngshme

 

Bakllavaja është ëmbëlsira më e thjeshtë dhe më shpërblyese, sepse bëhet shpejt dhe lehtë dhe ky truk do t’ju ndihmojë ta bëni atë shumë të shijshme

Ekziston një truk që ia vlen kur bëhet fjalë për përgatitjen e bakllavasë.

Bëhet fjalë për të ngrohur mirë margarinën, në mënyrë që të fillojë të “gumëzhijë” para se ta hedhim mbi bakllava. Margarinën e ngrohur e derdhim mbi bakllavanë e përgatitur dhe të prerë në formë romboide.

Pas kësaj bakllavaja piqet në 200 gradë Celsius. Më pas mbi bakllavanë e nxehtë hidhet filli i ftohur në të cilën është prerë një limon i plotë.

Vetëm kjo mënyrë e përgatitjes së bakllavasë do të lejojë lirshmërinë dhe lëngshmërinë e kësaj ëmbëlsire.

 

Nevojiten:

▪ 500g kore të gatshme bakllavaje
▪ 500 gr arra – gjysmë të bluara, gjysmë të grira
▪ 100 ml vaj për lyerjen e kores
▪ një margarinë e plotë

Për sherbetin:

▪ 500 gram sheqer,
▪ 1 l ujë
▪ 1 limon.

Përgatitja:

Lyejmë çdo kore me pak vaj, më pas e spërkasim bujarisht me arra dhe e vendosim deri sa të harxhohet materiali.

Pritini në romboide dhe mbulojeni me margarinë të ngurtësuar. E pjekim në furrë dhe e hedhim sipër sherbetin e ftohur.

Shijojeni,

BakllavaËmbëlsirë

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares