Menu
Join our feeds to automatically receive the latest headlines, news, and information formatted for your club's website or news reader.
Lajme Shqip » Pse Dresden konsiderohet si kryeqyteti evropian i Krishtlindjeve?

Pse Dresden konsiderohet si kryeqyteti evropian i Krishtlindjeve?

I rrethuar përgjatë të dy anëve të lumit vezullues Elba dhe i vendosur në një luginë me të njëjtin emër. Bëhet fjalë për qytetin e bukur gjerman të Dresden.

Skena e saj e lulëzuar e muzikës klasike, e cila u bëri shenjë njerëzve si Richard Ëagner, Johann Sebastian Bach dhe shumë të tjerë, e kombinuar me sharmin e saj barok dhe muzetë e klasit botëror, i kanë dhënë pseudonimin Elbflorenz, ose Firence në Elbë.

Në letër, Dresden është kryeqyteti i rajonit gjerman të Saksonisë, por nga pamja e tij, është me të vërtetë kryeqyteti i Krishtlindjeve.

Ishte vigjilja e Krishtlindjes e vitit 1434 kur tregu i parë i Krishtlindjeve në Gjermani, Dresdner Striezelmarkt, hapi një grusht tezgash për vendasit që të merrnin ushqime për festat e tyre të festave.

Ndërsa Striezelmarkt sigurisht ka fillime modeste, në 588 vitet që nga ajo kohë, ai ka evoluar në një koshere gëzimi festash me më shumë se 200 stalla e karusele vezulluese.

Megjithatë, më i dalluari është pjesa qendrore e Striezelmarkt, më i madhi në botë, që njihet si piramida e Krishtlindjeve. Me origjinë nga malet Ore që shtrihen në kufirin Saksoni-Bohemi, këto piramida janë kulla prej druri të përbëra nga një seri nivelesh të mbushura me figura të Krishtlindjeve.

Është e lehtë të kuptosh pse Dresden është përshëndetur si një nga qytetet më të bukura të Gjermanisë. Arkitektura baroke befasuese dhe parqet dhe shatërvanët spektakolare janë në çdo hap, ndërsa kupolat dhe kupat formojnë horizontin.

Megjithatë, shumë më tepër se një fytyrë e bukur, qyteti është një festë për artdashësit. Thjesht merrni shtëpinë e operës Semperoper, Galerinë e Fotografive të Masterit të Vjetër me emrin e duhur dhe festivalet shumë të pëlqyera të filmit dhe muzikës si koncertet e Filmit në Elbe dhe Palais Sommer.

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares