Menu
Join our feeds to automatically receive the latest headlines, news, and information formatted for your club's website or news reader.
Lajme Shqip » Vullkani Mauna Loa i Hawait tërheq turmat e njerzeve duke bërë selfie.

Vullkani Mauna Loa i Hawait tërheq turmat e njerzeve duke bërë selfie.

Rrjedhat dramatike të llavës nga vullkani Mauna Loa i Hawait tërheq turmat e njerzeve duke bërë selfie.

Turistët nga San Diego shkrepën një foto përpara llavës që shpërtheu nga Mauna Loa. Foto: AP

 

Mijëra vizitorë po tërhiqen nga Mauna Loa në Hawaii për të parë lumenj spektakolar të llavës që rrjedhin nga vullkani më i madh aktiv në botë.

Ai mori jetë të dielën, 38 vjet pas shpërthimit të tij të fundit, megjithëse aktualisht nuk po kërcënon asnjë zonë .

Pavarësisht paralajmërimeve të gazit vullkanik dhe hirit të imët që përhapet në drejtim të erës, nuk i ka penguar këto turiste:

 

Foto pranë qytetit Hilo, i cili është të paktën 25 milje larg nga vullkani. Foto: AP

 

Shpërthimi filloi të dielën, por llava vetëm kohët e fundit është larguar nga maja. Foto: AP

 

Llava e ndezur që gjarpëron poshtë malit. Foto: AP

 

Turmat  e turisteve vëzhguan nga një distancë ndërsa qëndronin mbi një lavë të vjetër që rrjedh nga vullkani. Foto: AP

 

Drejtuesit e automjeteve parkuar për të parë shpërthimin nga një distancë e sigurt. Foto: AP

 

Rrjedhat e llavës ndriçojnë qiellin e Mauna Loa. Foto: AP

 

Foto e disa turistëve gjatë natës ku në sfond kanë llaven e ndezur. Foto: AP

 

Ndricimi nuk nevojitet. Llava ndriçon foton për këtë turist nga San Diego. Foto: AP

 

Afër, por jo shumë afër. Foto: AP

 

Një shofer duke parë pamjen. Foto: AP

Lini një Përgjigje

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Shares